Domov » Blog » Vzdelávanie dospelých » Možnosti kariérneho rastu pre ženy na materskej dovolenke

Možnosti kariérneho rastu pre ženy na materskej dovolenke

Materská dovolenka je obdobie, ktoré mnohé matky využívajú nielen na starostlivosť o svoje deti, ale aj na premýšľanie o budúcej kariére a profesijnom raste. Aj keď to môže byť náročné, existuje viacero spôsobov, ako sa môžu mamičky pripraviť na návrat do pracovného procesu alebo dokonca rozbehnúť novú kariéru. V tomto článku sa pozrieme na niektoré z týchto možností.

materska dovolenka 2024

Zdokonaľovanie a vzdelávanie

Tento čas je ideálny na získanie nových znalostí a schopností. Mnoho vzdelávacích inštitúcií a online platformy, ako sú Coursera, Udemy, Skillshop, LinkedIn Learning, umožňujú vzdelanie v rôznych oblastiach (napr. IT, marketing, projektový manažment), zakončené certifikátom. Študovať môžete z pohodlia domova a tempo si viete prispôsobiť. A čo je najlepšie, služby niektorých vymenovaných sú zadarmo.

Vzdelávať sa môžte aj za pomoci YouTube sledovaním rôznych náučných kanálov (príklad Ondřej Dušek).

Vo svojom osobnom a profesionálnom rozvoji by ste mali pokračovať aj po návrate do práce, aby ste si udržali konkurencieschopnosť a prispôsobili sa rýchlo meniacemu sa pracovnému prostrediu.

Networking

Nadväzovanie a udržiavanie profesionálnych kontaktov je kľúčové pre kariérny rast. Ženy na materskej dovolenke môžu využiť sociálne siete (LinkedIn) na budovanie a upevňovanie profesionálnych vzťahov. Ďalšou možnosťou je zapojiť sa do rôznych skupín a fór, a tam diskutovať o novinkách vo svojom odbore, čím si udržíte aktuálny prehľad o dianí vo vašej profesii.

Práca na diaľku a freelancing

S nárastom práce na diaľku sa otvára mnoho možností pre mamičky, ktoré chcú pracovať flexibilne. Freelancing alebo home office je jeden zo spôsobov na udržanie profesijných zručnosti. Zároveň vďaka tomu budete mať flexibilitu, potrebnú na starostlivosť o dieťa. Portály ako Upwork, Jaspravím, Fiver ponúkajú platformy, kde je možné nájsť prácu oblastiach ako písanie textov, grafický dizajn, programovanie a mnoho ďalších.

Podnikanie

Na materskej dovolenke je možné aj rozbehnúť vlastné podnikanie. Či už ide o e-shop, konzultačné služby,  ručne vyrábané produkty…. Je dôležité si uvedomiť, že táto činnosť si vyžaduje veľa plánovania a práce, ale môže to byť veľmi obohacujúca skúsenosť.

Dobrovoľníctvo a neziskové projekty

Zapojenie sa do dobrovoľníckych aktivít predstavuje vynikajúci spôsob na rozšírenie životopisu a získanie nových zručností. Dobrovoľníctvo je príležitosťou pracovať v tíme, rozvíjať komunikačné schopnosti a byť užitočná pre spoločnosť.

Ponúka tiež možnosť nadobudnúť cenné skúsenosti a budovať vzťahy s ľuďmi, ktorí zdieľajú podobné hodnoty a ciele.

mentoring 2024

Zvážte mentoring alebo koučing

Mentoring umožňuje byť v kontakte so skúsenejším profesionálom vo vašom odbore, ktorý dokáže poskytnúť cenné rady a podporu na vašej kariérnej ceste.

Koučing je vhodný pre stanovenie vašich budúcich cieľov, identifikáciu silných a slabých stránok, rozvinutie stratégii na dosiahnutie vašich kariérnych ambícií.

Ak uznáte za vhodné, požiadajte o pomoc

Nebojte sa požiadať o pomoc. Obráťte sa na svoju rodinu, priateľov, kolegov, alebo mentora, aby vám pomohli s vyvážením vašich kariérnych ambícií a ďalších povinností.

Pamätajte, že materská dovolenka nie je prekážkou v kariérnom raste, ale skvelá príležitosť na rozvoj vašich zručností a prípravu na nové výzvy. Využite túto dobu na to, aby ste sa naučili nové veci, nadviazali kontakty a vybudovali si silnú sieť podpory. S trochou plánovania a úsilia dosiahnete svoje kariérne ciele a zároveň si užijete tento výnimočný čas.

Objavte nové záľuby

Táto doba je aj príležitosťou na prehodnotenie svojich pracovných priorít a zameranie sa na to, čo je pre ne skutočne dôležité. Možno zistíte, že chcete venovať viac času rodine a osobným záujmom, alebo naopak… budete sa cítiť motivovaná a pripravená na ambiciózne kariérne kroky.

Dôležité je mať otvorenú myseľ a prijať zmeny s flexibilitou a pozitívnym prístupom.

Tvorivé a umelecké aktivity

Okrem rozvoja odborných zručností môžu matky na materskej dovolenke využiť toto obdobie na rozvoj svojej kreativity a umeleckých talentov. Zapojenie sa do aktivít, ako je písanie, maľovanie, fotografia, tanec, hudba,  má blahodarný vplyv na vaše duševné zdravie a sebarozvoj.

Tvorivé aktivity tiež môžu pomôcť odhaliť nové perspektívy a spôsoby myslenia. Navyše, niektoré z týchto zručností môžu byť cenné aj v rámci mnohých profesií.

Účasť na online webinároch

Navštevovanie odborných seminárov, workshopov a konferencií je ďalším spôsobom na rozšírenie obzorov a udržanie kontaktu so svojím odborom. Vďaka modernej technológii sa to dá aj z pohodlia domova.

Takéto akcie vám poskytnú príležitosť dozvedieť sa o najnovších trendoch, technológiách a inováciách vo svojej oblasti. Účasť na takýchto podujatiach môže byť tiež užitočná pre budovanie sebavedomia a prekonanie pocitu odcudzenia od pracovného prostredia.

Menšou nevýhodou je, že veľa takýchto akcii je platených. No existujú aj bezplatné a dokonca aj zo Slovenska. Dobrým príkladom je Digitálna univerzita. Štúdium na nej je síce platené, no na svojej facebookovej stránke robia bezplatné webináre s odborníkmi.

Osobný rozvoj

Materská dovolenka je tiež vhodným obdobím na osobný rozvoj. Čítanie odbornej literatúry, počúvanie podcastov, cvičenie a rozvoj osobných zručností, má pozitívny vplyv na pracovný život.

Učenie sa time managementu, zlepšovanie komunikačných schopností alebo rozvoj kreativity, je cenným prínos pre akúkoľvek kariéru.

Záver

Materská dovolenka nemusí byť prekážkou v kariérnom raste. Je to skvelý čas na premýšľanie, učenie sa a plánovanie budúcich krokov. Ženy, ktoré sa rozhodnú využiť toto obdobie na rozvoj svojich profesijných a osobných zručností, môžu zistiť, že sa vrátia do pracovného procesu silnejšie a pripravené na nové výzvy.

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach, aby vám už nič neuniklo 🙂

Ikony:

Linkedin: Linkedin icons created by riajulislam – Flaticon
FB: Facebook icons created by Pixel perfect – Flaticon
Instagram: Instagram icons created by Freepik – Flaticon

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Návrat hore