Domov » Blog » Pomoc seniorom » Hry pre seniorov žijúcich s demenciou

Hry pre seniorov žijúcich s demenciou

Už od detstva predstavuje hranie hier  jednu z najobľúbenejších aktivít pre každého človeka. Mnoho z nich si užijú aj seniori trpiaci demenciou.

hry pre seniorov s demenciou 2024

Pozitívne výsledky

Ako uvádza prestížny healthline, keď niekto trpí demenciou, mnohé jeho kognitívne zručnosti sa zhoršujú. Patria sem napríklad pamäť a úsudok. Novšie výskumy naznačujú, že hranie hier môže pomôcť zlepšiť tieto kognitívne zručnosti, najmä u ľudí s demenciou.

Predtým, než začnete

Mali by ste počítať s dávkou trpezlivosti, keď sa seniorom v hre nebude dariť. Dajte im čas a možnosť nájsť vlastný spôsob, ako sa s hrou vysporiadajú. Robte si častejšie prestávky a nechajte ich odpočívať, keď uvidíte, že ich hra vyčerpáva. Hrajte sa hry, ktoré podporia dôstojnosť starnúceho človeka so závažným ochorením a nebudú poukazovať na jeho obmedzenia.

Hry vhodné pre seniorov trpiacich demenciou

Pamäťová krabička

Vytvorenie pamäťovej krabičky umožní prepojiť seniora s jeho minulosťou, koníčkami, kariérou. Napríklad, ak mal rád varenie alebo pečenie, vložte do krabičky predmety, ktoré mu to pripomenú (vareška, odmerka, formičky na pečenie). Ak miloval svoju profesiu v kancelárií, pridajte spinky, poznámkové bloky, perá. Vyberajte predmety, s ktorými bude bezpečná manipulácia. (Zdroj: Daily Caring)

Voňavé hádanky

Rozoznávanie vôní môže vyvolávať príjemné pocity a tiež prebúdzať spomienky. Pripravte si malé nádobky alebo papierové krabičky, kam umiestnite rôzne voňavé predmety. Použiť môžete napríklad škoricu, čierne korenie, badián, zázvor, sáčok pepermintového čaju, kúsok čokolády, kvapka éterického oleja s vôňou lesa, vanilkový cukor.

Puzzle

Skladanie puzzle alebo rôznych skladačiek, umožňuje postupovať vlastným tempom, keďže neexistuje určený časový limit na dokončenie. Poskytujú mentálnu stimuláciu a trénovanie krátkodobej pamäte. Puzzle tiež umožňujú seniorovi s demenciou prežívať pocit kontroly nad svojím dielom.

Je však potrebné zohľadniť zložitosť obrázka a počet dielikov, aby ich skladanie nepôsobilo nakoniec frustrujúco. Ako tip môžeme uviesť personalizované puzzle, kde budú na obrázku napríklad rodinní príslušníci alebo obľúbené miesto.

Sudoku

Obzvlášť obľúbenou aktivitou medzi seniormi je aj riešenie sudoku. Jedným z dôvodov, prečo je sudoku jednou z najobľúbenejších hier pre seniorov, je to, že posilňuje pocit vytvárania poriadku a vykonávania vecí. (Zdroj: sudoku.com)

seniori sudoku 2024

Pexeso

Hľadanie zhody a nájdenie dvoch rovnakých kartičiek medzi množstvom ďalších obrázkov môže byť skutočne výzva. Niektoré pexesá fungujú aj na báze obrázok – slovo, kde k nájdenému obrázku, je potrebné priradiť prislúchajúce slovo.

Hra na triedenie

Zábavnou hrou môže byť aj triedenie rôznych predmetov. Pripravte si nádobky, napríklad poháre. Jeden z nich umiestnite do stredu, do neho nasypte to, čo chcete roztriediť (mince, farebné cukríky a podobne) a okolo neho niekoľko ďalších prázdnych pohárov. Nechajte seniora rozdeliť predmety podľa farby, hodnoty, resp. veľkosti mince a podobne.

Hry, ktoré pri demencii nie sú vhodné

Na záver je potrebné dodať, že niektoré hry by mohli pôsobiť mätúco alebo by boli príliš namáhavé. Ide o hry, ktoré vyžadujú rýchle rozhodovanie alebo zodpovedanie otázok za krátke časové obdobie. Rovnako tak aj hry zahŕňajúce fyzickú aktivitu alebo tanec, či hry vyžadujúce hlbokú koncentráciu. (Zdroj: Graying With Grace)

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach, aby vám už nič neuniklo 🙂

Ikony:

Linkedin: Linkedin icons created by riajulislam – Flaticon
FB: Facebook icons created by Pixel perfect – Flaticon
Instagram: Instagram icons created by Freepik – Flaticon


Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Návrat hore