Domov » Blog » Pomoc seniorom » Aktivity pre seniorov: ako si udržať sociálny život a naviazať nové priateľstvá

Aktivity pre seniorov: ako si udržať sociálny život a naviazať nové priateľstvá

Psychické zdravie starších jedincov je v ohrození kvôli sociálnej izolácii. Nie je pochýb o tom, že mnohí z nich sa cítia osamelí, či už pre straty v rodine, stratu partnera alebo chorobu, ktorá ich priviedla k izolácii. Osamelosť nie je prirodzený stav, ktorý by sme mali akceptovať, a to ani v mladosti, a už vôbec nie v starobe. Staroba znamená vyvrcholenie jednej životnej etapy, v ktorej sa spájajú minulosť, prítomnosť a budúcnosť.

dedkovia a babky 2024

Prvý pocit staroby sa objavuje okolo päťdesiateho roku. Postupne sa zosilňuje vo veku 60 rokov a definitívne sa prejavuje v 70-tke. V tejto poslednej fáze života sa minulosť stáva veľmi dôležitou pre človeka. Nie je len zdrojom, ale ovplyvňuje aj prijatie, vyrovnanie sa so starobou a celkový postoj k životu.

Staroba nie je len individuálnym problémom, ale aj spoločenským javom. Narozdiel od zahraničia je na Slovensku nedostatok informácií o starnutí a starobe, čo môže svedčiť o obmedzenom záujem o túto tému.

Stereotypné vnímanie starších ľudí ako neproduktívnych je stále rozšírené. Je dôležité vidieť pozitíva, ktoré seniori prinášajú do spoločnosti, aj keď ich môžeme vnímať málo. Mladšia generácia má často nedostatok empatie voči tej staršej.

Staroba je často vnímaná ako obdobie strát a úpadku, čo viedlo k nízkemu sociálnemu postaveniu starších ľudí a negatívnemu hodnoteniu ich skúseností a schopností. Je povinnosťou spoločnosti pomôcť seniorom zvládnuť toto náročné obdobie života v čo najlepšom psychickom aj fyzickom zdraví a pohode.

Rady, ako môžete pomôcť osamelým seniorom vo vašom okolí

Rozprávajte sa s nimi

Povedzte im o aktuálnych udalostiach, podeľte sa o svoje myšlienky a pýtajte sa na ich názor. Povedzte im, aký ste mali deň, a rozprávajte sa o tom, ako čas trávili oni. Prineste im zakaždým nové vydania krížoviek a časopisov. Čítanie a lúštenie im pomáha trénovať funkcie mozgu a zlepšuje pamäť.

Dovoľte im podeliť sa o životné skúsenosti

Pýtajte sa na ich minulosť, skúsenosti, úspechy, overené recepty na ten najlepší koláč. Je pre nich dôležité, aby mali pocit, že svoju múdrosť a skúsenosti môžu odovzdať mladšej generácii.

Navrhnite im spoločnú fyzickú aktivitu

Môžu to byť spoločné prechádzky v parku, lekcie jogy pre starších, alebo plávanie, drobné práce v záhrade. Akýkoľvek pohyb seniorovi pomáha udržať sa v kondícii. Zoberte ich do divadla alebo na kultúrnu akciu vo vašom meste. Nové zážitky ich určite potešia.

Pomôžte staršej osobe s nákupom, a prípravou jedla

Seniori, ktorí žijú sami túto pomoc uvítajú. Vyhraďte si jeden dva dni v týždni a spolu so seniorom uvarte niekoľko jedál. Rozdeľte ich do krabičiek s nápisom a uložte do chladničky. Senior tak bude mať jedlo pripravené na niekoľko dní dopredu, a vy sa možno naučíte od neho nový, rokmi overený recept.

Ak to ich zdravie dovoľuje, zadovážte im domáce zvieratko

Odborníci sa zhodujú v tom, že seniori starajúci sa o domáce zviera, majú viac sociálnych kontaktov a tiež menej depresií. Menej trpia osamelosťou, cítia sa bezpečnejšie, majú väčšiu motiváciu pre konštruktívne využívanie času a najmä – neužívajú toľko liekov ako osoby, ktoré nemajú domáce zvieratá.

Zvierací spoločníci uľahčujú nadväzovanie priateľstiev a sú dôvodom, prečo ráno vstať a aspoň trikrát denne vyjsť von. Čo im pomôže s udržiavaním sociálnych kontaktov. Pri prechádzke so psíkom stretnú susedov aj iných ľudí so zvieratkom, s ktorými sa môžu porozprávať.

seniori na rekondicnom pobyte 2024

Rekondičné pobyty

Neopomenuteľným benefitom je aj pravidelný pohyb. jednou z príležitostí nadväzovanie nových sociálnych kontaktov sú Rekondičné pobyty pre seniorov. Vo februári 2024 ministerstvo sociálnych vecí a rodiny zvýšilo príspevok pre dôchodcov na tieto pobyty na sumu 100 eur.

,,Môže sa jednať o kúpele, rekreácie alebo hotely, ktoré ponúkajú tento typ pobytu a zároveň ho obohacujú o rôzne rekondičné aktivity pre seniorov,” uviedol štátny tajomník Branislav Ondruš.

,,Plánovaná doba pobytu je 6 dní a 5 nocí s minimálne 12 procedúrami, ktoré predovšetkým zlepšujú kvalitu života v neskoršom veku,” doplnil predseda Jednoty dôchodcov na Slovensku.

Takýto pobyt je pre dôchodcov možnosťou stráviť aktívne pár dní s priateľmi, alebo aj príležitosťou spoznať nových priateľov vo svojom veku. Poskytovateľov týchto pobytov môže senior nájsť napríklad na http://reaxos.sk/.

Starší ľudia by však nemali ani zanedbávať staré priateľstvá. Udržiavanie kontaktu so starými priateľmi cez telefón, e-maily alebo osobné stretnutia môže byť dôležité pre zachovanie emocionálnej podpory a pocitu príslušnosti.

Ďalšou formou a nemalou pomocou socializácie seniorov zo strany štátu sú Domovy sociálnych služieb a denné stacionáre pre seniorov. Poskytujú stravovanie, záujmové aktivity a spoločnosť ľudí v seniorskom veku.

O poskytovanie tejto sociálnej služby môžu seniori požiadať na príslušnom mestskom úrade, na sociálnom odbore. V priloženom linku na stránku nájdete denné stacionáre vo vašom kraji.

https://sdu.sk/Ruafc

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach, aby vám už nič neuniklo 🙂

Ikony:

Linkedin: Linkedin icons created by riajulislam – Flaticon
FB: Facebook icons created by Pixel perfect – Flaticon
Instagram: Instagram icons created by Freepik – Flaticon

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Návrat hore