Domov » Blog » Pomoc seniorom » Aktivity pre seniorov: tipy na prevenciu pred demenciou

Aktivity pre seniorov: tipy na prevenciu pred demenciou

Demencia je ochorenie, ktoré ovplyvňuje pamäť, kognitívne schopnosti a schopnosť vykonávať každodenné úlohy. Toto ťažké ochorenie postihuje mnoho ľudí na celom svete. Napriek tomu existuje niekoľko spôsobov, ako spomaliť jeho vývoj a predchádzať demencii.

seniori prevencia demencie 2023

Máme pre vás niekoľko aktivít a tipov, ktoré vám môžu pomôcť udržať svoj mozog zdravý a bystrý

Aktívny životný štýl:

Pravidelná fyzická aktivita je jedným z najdôležitejších spôsobov, ako predchádzať demencii. Cvičenie zlepšuje prekrvenie mozgu a podporuje tvorbu nových nervových buniek. Dokonca aj jednoduché denné prechádzky môžu mať pozitívny vplyv. Skúste zahrnúť do svojho života rôznorodé formy cvičenia, ako je beh, plávanie, cyklistika alebo jóga.

Zdravá strava:

Stravovacie návyky majú tiež veľký vplyv na zdravie mozgu. Konzumujte stravu bohatú na antioxidanty, omega-3 mastné kyseliny a vitamíny, ktoré podporujú mozgovú funkciu. Zahrňte do jedálnička viac čerstvého ovocia a zeleniny, rýb, orechov a celozrnných potravín. Ochráňte svoj mozog aj pred nadmerným príjmom alkoholu a fajčením.

Mentálna stimulácia:

Udržiavajte svoj mozog aktívny rôznymi spôsobmi. Riešte krížovky, hrajte hry, učte sa nové veci alebo sa zapojte do umeleckých aktivít. Čítanie kníh, učenie sa nového jazyka alebo hranie hudobných nástrojov sú výbornými spôsobmi, ako stimulovať svoje kognitívne schopnosti. Veľmi dobrým spôsobom ako predchádzať demencii je tráviť veľa času s rodinou, vnúčatami. Hrajte sa s nimi a spolu rozvíjajte detské zručnosti a zároveň si udržujte svoje mentálne zdravie.

Sociálna interakcia:

Udržiavajte silné sociálne väzby s priateľmi a rodinou. Diskutujte, stretávajte sa s ľuďmi a zapájajte sa do aktivít, ktoré vás bavia. Sociálna interakcia má pozitívny vplyv na duševné zdravie a môže pomôcť predchádzať demencii.

Nebojte sa skúšať nové veci. Internet a sociálne médiá nie sú len pre mladých. Nájdite starých či nových priateľov, zlepšite vzťahy s rodinou. Jednoducho buďte v kontakte, nezostávajte osamote.

Riadenie stresu:

Chronický stres môže negatívne ovplyvniť mozog a zvýšiť riziko demencie. Naučte sa techniky na zvládanie stresu, ako je meditácia, jogovanie alebo hlboké dýchanie. Uvoľnenie stresu má prospešný vplyv na vašu celkovú pohodu.

Pravidelný spánok:

Nedostatok spánku môže mať škodlivý vplyv na mozog. Snažte sa dodržiavať pravidelný spánkový režim a zabezpečte si kvalitný nočný odpočinok. Aj keď s pribúdajúcim vekom sa môžu častejšie objaviť problémy so spánkom, doprajte si ho keď ste unavený. Nepozerajte sa na hodinky. Ak vám to okolnosti dovoľujú na pár minút si zdriemnite.

Kontrola zdravotných problémov:

Chráňte svoje zdravie a pravidelne sa vyšetrujte. Kontrola krvného tlaku, hladiny cukru v krvi a cholesterolu je dôležitá pre prevenciu ochorení, ktoré môžu mať negatívny vplyv na mozog, ako je hypertenzia a diabetes.

Navštevujte svojho lekára pravidelne a diskutujte so ním o svojom duševnom a fyzickom zdraví. Lekár vám môže poskytnúť rady a odporučiť potrebné kroky na prevenciu demencie.

Odvykanie od zlozvykov:

Ak fajčíte alebo nadmieru konzumujete alkohol, uvažujte o tom, aby ste tieto zlozvyky opustili alebo aspoň obmedzili ich množstvo. Tieto návyky môžu viesť k zhoršeniu mozgovej funkcie.

Spomaľovanie demencie a prevencia sú dôležité pre každého, kto sa snaží zachovať si ostrú myseľ a kvalitný život v starnutí. Vyššie uvedené tipy a aktivity môžu pomôcť udržať váš mozog zdravý a funkčný. Pamätajte však, že konzultácia s lekárom je vždy dôležitá, ak máte obavy týkajúce sa svojho duševného zdravia alebo rizika demencie.

Bonus

Recept na lososový filet s čerstvým špenátom a quinoou, ktorý obsahuje antioxidanty, omega-3 mastné kyseliny a vitamíny:

Suroviny:

  • 2 kúsky lososového filé (cca 150 g každý)
  • 1 šálka quinoe
  • 2 šálky čerstvého špenátu
  • 1 citrón (šťava a kôra)
  • 2 lyžice extra panenského olivového oleja
  • 2 strúčiky cesnaku (nasekané)
  • Soľ a čierne korenie podľa chuti
  • 1 lyžica medu
  • 1 lyžica nasekanej petržlenovej vňate (na ozdobenie)

Postup:

Quinou dôkladne prepláchnite pod tečúcou vodou, aby sa odstránili horké povlaky.

V hrnci zohrejte 2 šálky vody na varenie quinoe. Keď voda zovrie, pridajte quinou a varíme na miernom ohni po dobu približne 15 minút, alebo kým quinoa nebude mäkká a kvapalina sa vstrebe.

Po uvarení odstavte z ohňa, zakryte pokrievkou a nechajte odpočívať asi 5 minút. Potom vidličkou jemne rozplávajte quinou a pridajte šťavu z polovice citróna, nasekaný petržlen a lyžicu olivového oleja. Osoľte a okoreňte podľa chuti.

Lososový filet osušte papierovým utierkou a okoreníte soľou a korením. Pokvapkajte medom a citrónovou šťavou.

Na panvici rozohrejte lyžicu olivového oleja. Položte lososa na panvicu s kožou nadol a smažte 3-4 minúty na strednom ohni, kým koža nezíska zlatohnedú farbu a losos bude mäkký.

Potom obráťte lososa a smažte ďalších 2-3 minúty na druhej strane.

V inej panvici rozohrejte zvyšok olivového oleja a pridajte nasekaný cesnak. Smažte cesnak asi 1 minútu, kým nezačne voňať.

Pridajte čerstvý špenát a krátke kráčajte, kým nezmení farbu na jemne zelenú a nezhustne.

Servírovanie:

Na taniere položte postieľku z quinoi a položte na ňu lososový filet.

Preložte špenátom a obložte kôrou z citróna.

Podávajte teplé a okamžite si vychutnajte svoj chutný a zdravý pokrm, bohatý na omega-3 mastné kyseliny, antioxidanty a vitamíny podporujúce mozgovú funkciu.

Sledujte autorku aj na sieti LinkedIn: https://www.linkedin.com/company/hrbranding-s-r-o/

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach, aby vám už nič neuniklo 🙂

Ikony:

Linkedin: Linkedin icons created by riajulislam – Flaticon
FB: Facebook icons created by Pixel perfect – Flaticon
Instagram: Instagram icons created by Freepik – Flaticon

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Návrat hore