Prežiť dlhý a plnohodnotný život je snom azda každej ľudskej bytosti. Zapojiť sa do vzdelávania aj vo vyššom veku je jedným zo spôsobov, ako sa k tomuto cieľu dá dostať. Ako môže docilita ovplyvniť to, či sa nám to podarí?
Alfou a omegou je docilita
Čo to vlastne je? Ide o mieru schopností a osobnostných dispozícií zapojiť sa aktívne do vzdelávacieho procesu. (Zdroj: Wikipedia). Zaujímavé je, že s vekom sa vzdelávateľnosť nestráca, prechádza však zmenami. Hoci sa predlžuje čas, za ktorý si niečo zapamätáme, mení sa však naša zodpovednosť v prístupe k učeniu. Tá je poháňaná najmä potrebou sebarealizácie, uznania a sebauspokojenia.
Zvýšiť svoju docilitu dokážeme predovšetkým:
- vhodným výberom toho, čo nás zaujíma a bude poháňať vpred (motivácia),
- využívaním rôznych zdrojov a metód učenia – kurzy, knihy, podcasty, aplikácie,
- pravidelným opakovaním.
Pomaly sa dá zájsť ďalej
Skutočnosť, že dospelý sa učí pomalšie ako dieťa netreba vnímať tragicky. Práve naopak. Pokles rýchlosti učenia s pribúdajúcim vekom má svoj význam. Učenie sa malými krokmi zabezpečuje, aby sme sa novým veciam neučili rýchlo a pritom zabúdali na tie staré. Zároveň tak predídeme tomu, aby sme sa pri učení minuli cieľa. (Zdroj: EPALE).
Vyššie sebavedomie a nižšie riziká chorôb
Vzdelávanie ako také pomáha so zvyšovaním úrovne sebavedomia, prispieva k aktívnemu starnutiu a psychickej pohode. Keď sa navyše realizuje v komunite, seniori majú príležitosť stretávať sa s ľuďmi podobného zmýšľania a budovať tak dôležité sociálne kontakty. Vďaka tomu dokážu ľahšie zvládať zmeny aj rôzne nepriaznivé situácie (napríklad diagnostikovanie ochorenia).
Ľudia, ktorí sú viac spokojní s procesom starnutia, majú nižšie riziko cukrovky, mozgovej príhody, rakoviny a srdcových chorôb. Majú tiež lepšie kognitívne schopnosti, cítia sa menej osamelí a depresívni. Tí, ktorí prijali tento pozitívny postoj, boli tiež fyzicky aktívnejší a lepšie spali. (Zdroj: Harvard Health Publishing)
Vedci potvrdzujú: celoživotné vzdelávanie = spokojnosť a vyššia kvalita každodenného života
Podľa výsledkov kanadskej štúdie je účasť starších ľudí pozitívne spojená s ich psychickým blahobytom, dokonca aj medzi tými, ktorí sú klasifikovaní ako „zraniteľní“. Tento výsledok poskytuje ďalšie dôkazy, ktoré naznačujú, že kontinuálna účasť na neformálnom celoživotnom vzdelávaní môže pomôcť udržiavať psychický blahobyt seniorov.
Aj v neskorej dospelosti existuje množstvo možností, ako sa zapojiť do vzdelávania a zvýšiť svoju docilitu. Najdôležitejšie je, dobre si vybrať, aby sa učenie nového stalo zábavou, ktorá obohatí život o nové zážitky a zručnosti.
Zaujal vás tento článok?
Sledujte nás aj na sociálnych sieťach, aby vám už nič neuniklo 🙂
Ikony:
Linkedin: Linkedin icons created by riajulislam – Flaticon
FB: Facebook icons created by Pixel perfect – Flaticon
Instagram: Instagram icons created by Freepik – Flaticon