Domov » Blog » Pomoc seniorom » Môjmu rodinnému príslušníkovi diagnostikovali Alzheimerovu chorobu. Čo môžem očakávať?

Môjmu rodinnému príslušníkovi diagnostikovali Alzheimerovu chorobu. Čo môžem očakávať?

Diagnostikovanie Alzheimerovej choroby znamená, že vám vznikla nová životná úloha a možno neviete, kde začať. Plánovanie budúcnosti je zložité, keďže zatiaľ nemusíte presne vedieť, čo vás čaká. S čím sa budete musieť v budúcnosti vysporiadať?

rodinny prislusnik s alzheimerovou chorobou 2023

Ide o poruchu mozgu

Ako uvádza prestížna Mayo Clinic, Alzheimerova choroba spôsobuje postupné odumieranie mozgových buniek a ide o najčastejšiu príčinu demencie. Prvé príznaky choroby zahŕňajú zabúdanie nedávnych udalostí alebo rozhovorov. V priebehu času sa choroba zhoršuje.

S postupom času prichádzajú ďalšie problémy

Ku problémom s pamäťou sa začnú pridávať ťažkosti s koncentráciou, či vykonávaním bežných činností, ktoré predtým boli samozrejmou súčasťou života. Pridávajú sa pocity frustrácie, častá zmätenosť a dezorientácia. Okrem zabúdania, ako používať zubnú kefku alebo ako sa obliecť, môže mať človek postihnutý Alzheimerovou chorobou potiaže, keď si nevie vybaviť meno člena rodiny.

Čo očakávať v rôznych štádiách Alzheimera

Každý človek môže byť chorobou inak ovplyvnený a mať odlišný postup štádiami. Podľa Alzheimer’s Association môžeme hovoriť o:

  1. Skoré štádium – človek môže ešte fungovať nezávisle: šoférovať, pracovať, napriek tomu už cíti výpadky pamäti, stráca slová, mená ľudí alebo umiestnenie bežných predmetov.
  2. Stredné štádium – ide zvyčajne o najdlhšie obdobie a môže trvať aj niekoľko rokov. S postupujúcou chorobou vyžaduje človek vyššiu úroveň starostlivosti. Poškodenie nervových buniek môže sťažiť schopnosť vyjadriť sa a vykonávať bežné úlohy, čo spôsobí hnev alebo frustráciu. Potrebuje pomoc pri výbere oblečenia, pripomenúť, aký je deň, či ročné obdobie.
  3. Neskoré štádium – príznaky demencie sú už závažné. Jedinec stráca schopnosť reagovať na prostredie, viesť konverzáciu, ale aj ovládať pohyb. Komunikácia sa stáva zložitou, človek potrebuje rozsiahlu starostlivosť.

Ako pomôcť blízkemu vysporiadať sa s diagnózou

Každodenný život bude od vyrieknutia diagnózy iný, prídu dobré aj zlé dni. Je však možné vášmu príbuznému uľahčiť každodenné činnosti, aby ste mu pomohli s plánovaním dňa a ľahším zapamätaním si rôznych vecí.

Výborný návod, na stratégie, ktoré pomôžu, uvádza webmd.com:

  • neustále majte pri sebe zošit alebo mobil, aby ste si zapísali dôležité informácie, telefónne čísla, mená, nápady, termíny, svoju adresu a cestu domov,
  • nalepte po dome lístky s pripomienkami: označte skrine a zásuvky (slovne alebo obrázkami), aby ste vedeli, čo obsahujú,
  • požiadajte člena rodiny alebo priateľa, aby vám pravidelne pripomenul dôležité veci: užitie liekov, schôdzky, termíny,
  • na fotografiách označte ľudí, ktorých často vídavate, menami.

Držte sa jednoduchých pravidiel

Komunikácia s vaším rodinným príslušníkom bude v priebehu času zložitejšia. Vyžaduje si predovšetkým vašu trpezlivosť. Rozprávajte sa s ním preto pomalšie a zreteľnejšie, nezabúdajte používať dotyk, či úsmev. Pri zložitejších veciach pokojne viackrát zopakujte, čo od neho potrebujete, nikdy však pri tom nezvyšujte hlas.

Pokiaľ je to možné, vyhnite sa záporným slovám, môže totiž dôjsť k tomu, že váš blízky záporu časom nebude rozumieť.

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach, aby vám už nič neuniklo 🙂

Ikony:

Linkedin: Linkedin icons created by riajulislam – Flaticon
FB: Facebook icons created by Pixel perfect – Flaticon
Instagram: Instagram icons created by Freepik – Flaticon

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Návrat hore