Domov » Blog » Vzdelávanie dospelých » Dlhodobo nezamestnaní: Ako by ste mali k ním pristupovať

Dlhodobo nezamestnaní: Ako by ste mali k ním pristupovať

Ak sa pozrieme na štatistiky zistíme, že nezamestnanosť na Slovensku je pomerne nízka. No stále pretrvávajú v tejto oblasti rôzne problémy. Hádam tým najväčším sú nízke mzdy a ešte väčší je ten, že medzi dlhodobo nezamestnanými je veľa ľudí, ktorí by kľudne mohli byť zamestnaní. Široká spoločnosť sa často na podobných ľudí pozerá „z vrchu“. V mnohých prípadoch je to neoprávnene.

dlhodobo nezamestnany clovek 2023

Takto by ste na takého človeka určite nemali reagovať:


Povedať mu niečo ako ,,Aspoň môžeš doma oddychovať“:
Okrem finančných problémov dlhodobá nezamestnanosť spôsobuje aj psychické problémy a takou ,,toxickou pozitivitou“ a všeobecnými, nič nehovoriacimi frázami týmto ľuďom určite nijak nepomôžete.

Položiť otázku ,,A prečo niekde neodcestuješ?“:
Cestovanie za prácou je síce bežné, no nie každý má tú možnosť. Niektorí ľudia majú zdravotné problémy, ktoré im nedovolia vycestovať a ani pre staršieho človeka to nemusí byť jednoduché. A to nehovorím o osamelých rodičoch.

Nasilu odporúčať rôzne vzdelávacie kurzy:
Vzdelávacie kurzy sú dobrou možnosťou, ako nájsť zamestnanie. Ale pozor! Nie každý kurz je vhodný pre každého (každý nemôže byť programátor alebo skvelý grafik).

Nasilu ponúkať svoje riešenia:
Možno aj vy ste boli v podobnej situácii a nakoniec sa vám podarilo rekvalifikovať a nájsť skvelé zamestnanie. No pamätajte vaše riešenie nemusí fungovať u iného (nie každý sa uplatní ako SBSkár v hypermarkete a ani prácu za pokladňou každý nezvládne).

Vytvárať predsudky:
U veľkej časti spoločnosti sú určití ľudia (hlavne Rómovia ale napr. aj ľudia bez domova) vnímaní ako tí, ktorým sa jednoducho nechce. No bohužiaľ v našej spoločnosti sú prítomné rôzne stereotypy. Z tohto dôvodu príslušníci týchto skupín môžu mať vážny problém sa uplatniť.

A ako by ste reagovať mali?

Uvedomte si, že každý dlhodobo nezamestnaný je špecifický prípad. Ak je vo vašich možnostiach, spýtajte sa ho či niečo nepotrebuje. Zistite, čo ho baví a odporučte mu aj nejaké kurzy alebo školenia. Správajte sa s citom a rešpektom.

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach, aby vám už nič neuniklo 🙂

Ikony:

Linkedin: Linkedin icons created by riajulislam – Flaticon
FB: Facebook icons created by Pixel perfect – Flaticon
Instagram: Instagram icons created by Freepik – Flaticon

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Návrat hore