Sebauvedomenie je schopnosť vnímať a chápať veci (osobnostné črty, činy…), ktoré vás robia tým, kým ste. Je to vedomie o svojej vlastnej osobnosti alebo individualite.
Sebauvedomenie je dôležitou súčasťou nás samých, ale nemyslíme naň neustále. Je to skôr ako pozadie našej osobnosti, ktoré sa prejavuje rôzne podľa situácie. Niekedy si ho všimneme viac, inokedy menej.
Úrovne sebauvedomenia:
- Diferenciácia: Dieťa začína chápať svoj vlastný odraz.
- Situácia: Dieťa začína chápať svoj vlastný odraz, bytie a pohyby ako oddelené od tých, ktoré ho obklopujú.
- Identifikácia: V tejto fáze dieťa pozná svoj vlastný odraz v zrkadle.
- Stálosť: Dieťa má úplný zmysel pre samého seba a dokáže sa identifikovať na obrázkoch alebo videách.
- Sebavedomie: Dieťa si uvedomuje, že iní ho vnímajú určitým spôsobom. S tým sa spájajú pocity ako hrdosť alebo hanba.
Aktivity na rozvoj sebauvedomenia:
- Meditácia: Môže to byť užitočná vec, pretože sa nemusíte starať o to, aby ste niečo zmenili. Pomôže vám si lepšie uvedomiť svoje myšlienky a pocity.
- Vedenie denníka: Je to spôsob sebareflexie a môže vám pomôcť všimnúť si, ako premýšľate a správate sa, a dokonca aj to, ktoré oblasti vo svojom živote by ste si možno želali zlepšiť.
- Terapia rozhovorom: Počas psychoterapie terapeut s vami spolupracuje na riešení negatívnych vzorcov myslenia alebo správania.
- Rozvíjajte svoju emocionálnu inteligenciu: Sebavedomie a emocionálna inteligencia (EQ) spolu súvisia. EQ popisuje schopnosť človeka vnímať vlastné emócie a emócie iných.