Diverzita je pojem, ktorý sa v súčasnosti často spomína. No nie všetci mu správne rozumejú. Znamená to rozmanitosť v tom najširšom slova zmysle. Netýka sa iba pohlavia alebo sexuálnej orientácie, ale aj veku, etnickej príslušnosti, náboženstva, prípadne zdravotného postihnutia.
Pracovné prostredie
Predstavte si firmu, v ktorej sú zamestnaní iba zdraví pracovníci. Väčšina z nich je mužského pohlavia a všetci sú bieli Európania. Takýto homogénny tím má tendenciu rozmýšľať rovnako alebo podobne. Časom to môže viesť k stagnácii a k neschopnosti prispôsobiť sa meniacim trendom.
Takáto spoločnosť sa pravdepodobne nebude vedieť prispôsobiť špecifickým potrebám zákazníkov. Rôzni ľudia majú rôzne preferencie a samotní zákazníci môžu byť aj z iného prostredia, ako väčšina zamestnancov takejto spoločnosti. Ak to bude trvať dlhodobo, spoločnosť môže stagnovať.
Navyše podľa rôznych výskumov sa produktivita práce pri takejto homogenite časom znižuje.
Výhody plynúce z udržiavania diverzity na pracovisku
Ak sa spoločnosť stará o to, aby na pracovisku bola dodržiavaná diverzita, vyplývajú z toho tieto výhody:
- Inovácia a kreativita: Diverzita môže obohatiť firmu o nové talenty, skúsenosti a zručnosti. Vďaka tomu bude schopná vyvíjať kreatívne a inovatívne riešenia.
- Finančný úspech: Štúdie ukazujú, že firmy s vyššou diverzitou majú lepšie finančné výsledky, vrátane vyšších marží a návratnosti investícií.
- Lepšia reputácia: Takéto organizácie sú vnímané ako priateľskejšie a sociálne zodpovednejšie.
- Rôznorodé myšlienky a perspektívy: Rôzne typy ľudí dokážu prinášať nové myšlienky a pozerať sa na veci z rôznych perspektív.
- Zvýšená motivácia a tímová spolupráca: Rôznorodý pracovný kolektív dokáže zvýšiť motiváciu zamestnancov a podporiť tímovú spoluprácu.
- Rýchlejšie riešenie problémov: Podľa rôznych štúdií rôznorodé tímy sú lepšie v riešení problémov a v rozhodovaní.
- Vyššia angažovanosť zamestnancov: Zamestnanci sú viac angažovaní, keď sa cítia byť súčasťou tímu.
- Sociálna zodpovednosť: Podpora diverzity je dôležitá pre spoločenskú zodpovednosť a pozitívny vplyv firmy na komunitu. Podnik alebo organizácia má vďaka tomu lepší obraz v očiach verejnosti, viac ľudí pozná jeho značku.
- Viac zákazníkov: Ak firemný kolektív tvoria rôzni ľudia, okruh zákazníkov môže byť široký.
- Zníženie fluktuácie zamestnancov: V diverznom prostredí sa zamestnanci cítia viac docenení a majú pocit, že niekam patria. To zvyšuje ich lojálnosť k firme a znižuje pravdepodobnosť, že budú hľadať uplatnenie inde. Menšia fluktuácia znamená nižšie náklady na nábor a zaškolenie nových pracovníkov.
- Vyššia odolnosť voči zmenám: Rôznorodé tímy majú väčšiu schopnosť reagovať na nové výzvy a príležitosti. Vďaka tomu sa firma lepšie prispôsobuje zmenám.
- Inteligentnejšie rozhodovanie: Tímy, tvorené rôznymi typmi pracovníkov, sú schopné robiť lepšie rozhodnutia vďaka širšiemu spektru skúseností a poznatkov.
- Zvýšenie zisku a produktivity: Inkluzívne organizácie sú atraktívnejšie pre ambicióznych profesionálov. Ľahšie tak vznikne motivovaný a efektívny pracovný tím.
- Viac talentov: Diverzita umožňuje firmám prístup k väčšiemu množstvu talentovaných kandidátov. Ľahšie nájdete najlepšiu osobu pre danú pozíciu.
- Lepšie strategické rozhodnutia: Rôzni ľudia v predstavenstve prinášajú širšie spektrum skúseností a perspektív, čo môže viesť k lepším strategickým rozhodnutiam.Ilustračný príklad: Technologická firma zamestnávala hlavne starších mužov zo Západnej Európy. Keď zamestnali mladú ženu z Ázie s bohatými skúsenosťami v mobilných aplikáciách, priniesla nový pohľad na expanziu firmy na ázijský trh. Vďaka jej znalostiam o lokálnych trendoch a preferenciách používateľov firma upravila svoju stratégiu a vyvinula aplikácie šité na mieru ázijským zákazníkom. Tento krok viedol k významnému nárastu podielu na trhu v regióne.
Ako zaviesť do firmy diverzitu?
Nechajme prehovoriť Drahomíru Mandíkovu, členku predstavenstva a riaditeľku firemných vzťahov pivovaru Plzeňský Prazdroj. V roku 2019 na odbornom seminári Inkluzívne mestá a firmy povedala:
- ,,Inšpiráciu som našla v Japonsku, kde som istý čas pracovala. Aj napriek tomu, že ide o kolektivistickú spoločnosť, v oblasti firemnej kultúry sa od nich máme čo učiť. Páčilo sa mi, že ľudia sa tam sústreďujú najmä na kontext svojej práce, nehľadia na pôvod, ale na senioritu človeka, a tímová práca je pre nich alfou a omegou.”
Ďalej uviedla: ,,Spočiatku to ale nefungovalo – tím odrazu nebol konzistentný a ľudia nedokázali vzájomne spolupracovať“
Avšak, potom vykonali pohovor so zamestnancami. Identifikovali problémy a začali pracovať na ich riešení.
Diverzita na Slovensku
Na Slovensku sa diverzitu snaží podporovať aj iniciatíva združenia Business Leaders Forum – Charta Diverzity. Medzi jej ambasádorov a podporovateľov patria aj známe firmy ako Billa, T-Mobile, Curaprox, Orange, Markíza, Lidl…
Citáty:
Zaujal vás tento článok?
Sledujte nás aj na sociálnych sieťach, aby vám už nič neuniklo 🙂
Ikony:
Linkedin: Linkedin icons created by riajulislam – Flaticon
FB: Facebook icons created by Pixel perfect – Flaticon
Instagram: Instagram icons created by Freepik – Flaticon